+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia a snehových podmienok od 17. do 21. januára 2011

21.01.2011
Na začiatku tretieho januárového týždňa (v pondelok 17. a utorok 18. januára 2011) prevládalo vo všetkých pohoriach na Slovensku ešte teplé a celkom slnečné počasie. Teploty vzduch sa na horách pohybovali v rozmedzí od -5 st. C do +4 st. C. Fúkal len mierny alebo čerstvý vietor s rýchlosťou do 30 km/hod.

V stredu 19. januára 2011 sa počasie začalo výrazne meniť. Na horách začala pribúdať oblačnosť, postupne sa ochladzovalo (približne o 6 st. C) a začalo slabo snežiť.Štvrtok a piatok malo počasie podobný charakter. Stále sa ochladzovalo (opäť asi o 5 st. C.). Väčšinou v priebehu dňa bolo zamračené so slabým snežením. Stále fúkal vietor severných smerov s rýchlosťou do 35 km/hod.

Za 24 hodín po oba dni napadlo od poprašku do 10 cm nového prachového snehu. Tento sneh bol vplyvom silného prevažne severného vetra previevaný hlavne do južných žľabov a múld. Snehová pokrývka je nerovnomerne rozložená. V žľaboch a muldách sú nafúkané snehové dosky a vankúše. Naviaty sneh v nej vytvára nestabilnú vrstvu. Mnohé horské hrebene a chrbáty sú vyfúkané až na trávnatý alebo skalný podklad. Snehová pokrývka je pod hranicou 1800 mnm všeobecne dobre spevnená, výnimku tvoria strmé žľaby a muldy. Celková výška snehovej pokrývky je na toto ročné obdobie podpriemerná, dokonca v stredných a nižších polohách je snehová pokrývka nesúvislá.

Lavínová situácia
Vo vysokohorskom teréne Vysokých Tatier od nadmorskej výšky 2000 m naďalej trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t.j. 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. V Nízkych a Západných Tatrách od nadmorskej výšky 1800 m naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z medzinárodnej stupnice. Vo Fatrách je malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň. Tendencia lavínového nebezpečenstva na víkend – zotrvalý stav. Pohyb vo vysokohorskom teréne si vyžaduje okrem povinnej výstroje a výzbroje aj znalosť posúdenia lokálnej lavínovej situácie.

Predpoveď počasia na víkend
V sobotu na horách očakávame malú, miestami zväčšenú oblačnosť, ojedinele snehové prehánky, zrána na severnej strane Tatier aj trvalejšie sneženie. Fúkať bude vietor severných smerov 2 až 7 m/s. Teplota vzduchu v nadmorskej výške 1500 m okolo -7 st. C. V nedeľu očakávame postupne až veľkú oblačnosť. Spočiatku ojedinele, neskôr na mnohých miestach sneženie alebo snehové prehánky.
Zdroj: Milan Lizuch
Späť na aktuality