+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia a snehových podmienok od 12. do 18. februára 2011

18.02.2011
V sobotu 12. februára 2011 vo všetkých pohoriach na Slovensku slabo snežilo a bola riadna víchrica (vietor v nárazoch dosahoval rýchlosť až 145 km/hod.). Pred poludním sa vietor utíšil a tiež sa vyjasnilo. Takéto slnečné a chladné počasie s dosť čerstvým vetrom (rýchlosť do 40 km/hod.) vydržalo aj počas nedele. V pondelok sa prechodne zatiahlo, ale utorok opäť bolo slnečno a chladno.

V stredu 16. februára 2011 sa začalo zamračené a hmlisté počasie so slabým snežením, ktoré vydržalo až do piatku. 18. februára. Snehová pokrývka je stále veľmi nerovnomerne rozložená. Sneh bol silným vetrom z hrebeňov a chrbátov sfúkaný do žľabov a múld (hlavne s južnou orientáciou), kde sa vytvorili nebezpečné snehové útvary – dosky a vankúše. Okrem týchto miest je snehová pokrývka dobre spevnená a v tomto období sme nezaznamenali žiadnu lavínovú aktivitu. Výška snehovej pokrývky vo všetkých horstvách na Slovensku je na toto ročné obdobie podpriemerná.

V sobotu 19. februára 2011 očakávame, že na horách bude oblačno až zamračené a miestami slabé občasné sneženie, na podhorí aj zrážky zmiešané. Vo vysokých polohách bude zmenšená oblačnosť. Fúkať bude prevažne severný vietor s rýchlosťou 3 až 8 m/s, vo vysokých polohách slabý, postupne severozápadný s rýchlosťou 3 až 7 m/s. Teplota vzduchu v nadmorskej výške 1500 m vystúpi približne na -4° C.

Vo vysokohorskom teréne Vysokých Tatier od nadmorskej výšky 1700 m, v Nízkych a Západných Tatrách od 1500 m naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Vo Fatrách trvá len malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň z medzinárodnej stupnice. Snehová pokrývka je všeobecne dobre spevnená. Na ojedinelých strmých svahoch s južnou, západnou a východnou orientáciou, kde je väčšie množstvo naviateho snehu, len mierne spevnená. Uvoľnenie lavín je tu možné pri veľkom dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky. Pri pohybe v exponovanom teréne je potrebné zhodnotiť lokálne podmienky. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.
Zdroj: Milan Lizuch

Priebeh počasia a snehových podmienok od 12. do 18. februára 2011

Späť na aktuality