+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia a snehových podmienok od 1. do 7.1.2011

08.01.2011
Prvý januárový týždeň prevládalo počasie bez výraznejších zmien. Hory na Slovensku boli akoby rozdelene na dve oblasti. Na východe (vo Vysokých, Západných a z časti aj Nízkych Tatrách) prevládalo slnečné počasie, naopak vo Fatrách bolo prevažne zamračené, alebo hmlisto. Za celý týždeň pripadlo, najmä vo Fatrách, len do 10 cm nového snehu. Po slabom novoročnom oteplení teploty vzduchu v priebehu týždňa klesali až na -20°C. Oteplovať sa začalo až štvrtok 6.1, výraznejšie v piatok 7. januára.
Najcitelnejším meteo prvkom bol však vietor. Na prelome rokov fúkal búrlivý severozápadný vietor, s nárazmi až cez 30 m/s. Ten previal množstvo snehu do záveterných, najmä juhovýchodných žľabov a múld. Horské chrbáty boli naopak vyfúkané až na trávnatý, zľadovatelý alebo skalný podklad. Podobne silný vietor fúkal, tentokrát od juhu, aj na Troch kráľov (6.1.) a opäť dosahoval silu víchrice, s nárazmi cez 30 m/s. Ten signalizoval zmenu počasia – silné oteplenie v nasledujúcich dňoch.

Takmer počas celého týždňa trvalo v Tatrách mierne lavínové nebezpečenstvo 2. stupeň, vo Fatrách malé = 1. stupeň s miernymi obmenami. Vďaka nízkym teplotám vzduchu a podpriemernej hrúbke snehovej pokrývky sa v jej vnútri vytvárali nebezpečné vrstvičky hranatozrnného snehu. Typický profil z tohto obdobia vyzeral nasledovne: na tvrdom firnovom podklade (z vianočného oteplenia) ležala vrstva novšieho snehu vo forme mäkkých alebo tvrdých dosiek (v závislosti od vetra) a medzi nimi sa vytvárala nebezpečná vrstva hranatozrnného snehu. Zaznamenných bolo niekoľko mechanicky uvoľnených doskových lavín. Ich výskyt bol však viazaný iba na určité miesta, nepredstavoval rozsiahle riziko.
Zdroj: fk
Späť na aktuality