+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

ZNAK5_verze 7.jpg

Comet_small.jpg

Facebook

 

Aktuálne informácie z hôr

Načítavám... čakajte prosím.

Predpoveď počasia pre hory na dnes

Načítavám... čakajte prosím.

Výstrahy ku dňu 16. 12. 2017

Načítavám... čakajte prosím.

Legenda:

Legenda - farby Legenda - ikonky

Aktuálne informácie

ZobraziťSkryť
Tu nájdete všetky najdôležitejšie informácie týkajúce sa momentálneho stavu v horách na dnešný deň: 16. 12. 2017

Priebeh počasia 7. - 20. marca

21.03.2009
V uplynulých dvoch týždňoch nám zima dávala najavo, že odísť sa ešte ani zďaleka nechystá.
Na horách prevládalo s výnimkou jediného dňa (14.3) zamračené, hmlisté, chladné až mrazivé počasie s neustálym snežením alebo prehánkami. Na horách pripadlo obrovské množstvo snehu rozdelené zhruba do dvoch výraznejších období. Prvé bolo 7-13.marca, druhé od 16 -20.marca. Práve počas tohto druhého obdobia pripadlo najmä na severnej strane Tatier od 60 do 100 cm nového snehu. Sneženie bolo takmer vždy sprevádzané silným vetrom, ktorý previeval nový sneh na záveterné svahy a kde vznikali nestabilné snehové dosky.
Počas uplynulých dvoch týždňov prevládalo na horách zvýšené lavínové nebezpečenstvo – 3. stupeň, ku koncu obdobia (19-21.3) sa riziko zvýšilo až na veľké – 4.stupeň. Zaznamenaných bolo pomerne veľa spontánnych lavín a niekoľko lavín bolo uvoľnených aj pomocou výbušnín (Lomnické sedlo, Spálený žľab na Zverovke). Najväčšie lavíny boli zaznamenané v Račkovej doline z Otrhancov, kde lavína vybehla až 200 m do protisvahu a zničila staršie lesné porasty. Lavínová aktivita bola zaznamenaná vo všetkých pohoriach, prevažovali lavíny povrchové doskové, na trávnatých svahoch sa vyskytli aj lavíny základové.
Predpoklad na ďalší týždeň:
Pondelok a utorok silné sneženie a silný vietor, predpokladá sa opätovné zvýšenie lavínového nebezpečenstva na 4. stupeň. Zamračené počasie striedavo so snežením až do piatku, v stredu veľmi chladno, od piatku sa začne otepľovať a hádam príde aj jar :-)
Zdroj: -fk-

Priebeh počasia 7. až 20. marca 2009

Späť na aktuality