Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia 17.februára – 8.marca 2006

09.03.2006
Výrazné oteplenie 17. - 21.2.
Po predchádzajúcom období sneženia a záporných teplôt, prišiel nad Slovensko od západu teplý front, ktorý priniesol prvé výrazné oteplenie počas tejto zimy. Izoterma 0°C sa v priebehu dňa dvíhala až do výšky 1800 m n.m.. Počas tohto obdobia napadlo vo vysokohorskom prostredí od 15 do 40 cm prevažne vlhkého snehu, pod hranicou 1200 m pršalo. Najsilnejšie sneženie bolo pri prechode frontu 17.2. kedy napadlo miestami cez 20 cm snehu, ktorý bol počas silného vetra ukladaný na záveterné svahy. Dôsledkom sneženia a oteplenia bolo počas celého obdobia vyhlásené zvýšené lavínové nebezpečenstvo (3.stupeň). Zaznamenaných bolo viacero lavín, prevažne na trávnatých svahoch, ale aj na južných svahoch Vysokých Tatier. Menšie lavíny a snehové splazy na atypických lavínových dráhach zasiahli v mnohých prípadoch aj štátne cesty v oblasti Donovalov, Horného Jelenca, Harmanca, Strečna, Hubovej, Kraľovian-Dierovej a Manínskej Tiesňavy.

Ochladenie a nástup premenlivého počasia 22.2. – 3.3.
Počas tohto obdobia prechádzali cez naše územie nevýrazné fronty. Striedali sa dni s pekným slnečným počasím a dni so snežením, počas ktorých napadlo 5-15 cm nového prachového snehu. Postupne sa ochladzovalo, teplota vzduchu sa na horách pohybovala od -20 do -5°C. Lavínová aktivita zaznamenaná nebola.

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo 5. - 7.3.
4.marca postupne od juhozápadu prechádza Slovenskom studený a vlhký front, ktorý priniesol intenzívne sneženie. Na horách, ale aj v kotlinách severného Slovenska napadlo za 24 hodín od 15 do 40 cm nového prachového snehu. Tým sa zvýšilo lavínové nebezpečenstvo na 3.stupeň. Zaznamenaných bolo viacero povrchových lavín zo suchého snehu, napr. pod Derešmi v Nízkych Tatrách, Veverkov žľab vo Vysokých Tatrách, Príslop a Prostredný grúň v Západných Tatrách atď..
Zdroj: Mgr. Filip Kyzek

Priebeh počasia 17.februára – 8.marca 2006

Späť na aktuality