+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia 1. - 9. decembra 2011

11.12.2011
Počasie začiatkom decembra pripomínalo skôr september ako prvý zimný mesiac. Na horách bolo príjemne slnečno, teplota vzduchu stúpala cez deň do kladných hodnôt aj v najvyšších polohách Tatier. Zrážkový deficit bol obrovský, snehová pokrývka (z októbrového sneženia) bola len vo vysokých polohách Tatier a bola nesúvislá. Cez víkend 3-4.12 sa počasie začalo pomaly meniť. Od západu prúdil vlhký vzduch ktorý priniesol zrážky, do 1400 m však naďalej dažďové.

Príchod zimy
Pondelok 5.12 prešiel Slovenskom studený front, ktorý priniesol najprv ochladenie (približne o 6 °C) a v nasledujúcich dňoch aj výdatnejšie sneženie. Počas dní 6. - 9. decembra pripadlo na horách od 25 do 60 cm snehu. Spolu so snežením dominoval aj veľmi silný vietor (na hrebeňoch víchrica) ktorý spôsobil že nový sneh bol extrémne nerovnomerne rozmiestnený. V žľaboch, muldách a na záveterných svahoch bolo od 50 do 100 cm snehu, zatiaľ čo horské hrebene, rebrá a všetky konvexné tvary boli zfúkané až na trávu resp. skalný podklad.
Od 8.decembra vzniklo na horách potenciálne lavínové nebezpečenstvo, riziko bolo malé až mierne (1. resp. 2. stupeň).
Podmienky na lyžiarske túry sú obmedzené a tak ako sneh, veľmi lokálne. Lepšie sú v teréne kde prevláda hladší podklad, najmä Západné Tatry a Fatry. Relatívny dostatok snehu je v dolinách a najmä na východných svahoch. Vo vysokých Tatrách sú podmienky na lyžiarske túry silne obmedzené.
Zdroj: fk

Priebeh počasia 1. - 9. decembra 2011

Späť na aktuality