Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Počasie a snehová pokrývka

05.03.2013

V týchto dňoch je na horách krásne slnečné počasie. Vzhľadom na teploty vzduchu pod bodom mrazu je snehová pokrývka na väčšine svahov dobre stabilizovaná. Pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne. Miestami je vyfúkaná až na ľadový povrch.  Na tienistých svahoch vo Vysokých a Západných Tatrách sa môžu ešte nachádzať menej stabilné dosky a vankúše. Na väčšine hrebeňov sú preveje, na mnohých miestach veľkých rozmerov (niekoľko metrov).

Počasie trochu komplikuje silný vietor, ktorý niekde ovplyvňuje aj prevádzku osobných horských dopravných zariadení, ale aj previeva sneh do žľabov a múld. Na náveterných stranách vznikajú tvrdé dosky až ľadové plochy. Na záveterných svahoch vznikajú pod hrebeňom mäkké dosky a vankúše. Ich dodatočné zaťaženie môže spôsobiť uvoľnenie splazov, malých lavín alebo v ojedinelých prípadoch aj pád stredne veľkých lavín. Spontánne lavíny sa za týchto podmienok nepredpokladajú.

Pohyb vo vysokohorskom teréne si vyžaduje zimnú výstroj - mačky, paličky a čakan, pri pohybe na tienistých strmých svahoch vo Vysokých a Západných Tatrách tiež  znalosť posúdenia lokálnej lavínovej situácie.


Priebeh počasia od 16. do 22. marca 2013

Späť na aktuality