+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Lavínová nehoda v Malej Zmrzlej doline, 7.2.2008

12.02.2008
Dňa 7.2.08 sa v dopoludňajších hodinách vybrala skupina 4 horolezcov (3 muži a 1 žena) z Nového Jičína na horolezeckú túru cez prahy Malej Zmrzlej doliny smerom do Čierneho sedla. V ten deň bolo vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo (2.stupeň), ale pre nepriaznivé počasie (silný vietor, sneženie, hmla, zvírený sneh) malo stúpajúcu tendenciu. Po prelezení prvého prahu centrálnym žľabom za pomerne priaznivých snehových podmienok skupina pokračovala vo výstupe cez druhý prah smerom na Čierne sedlo. Tesne pod vrcholom druhého prahu pod Čiernym sedlom o 11,25 hod. sa asi 7 metrov nad prvým zo skupiny odtrhla snehová doska o hrúbke 0,5 m a šírke cca 60 m, ktorá celú skupinu strhla na dráhe 300m na rovinu v blízkosti prvého prahu doliny. Dvaja horolezci boli čiastočne zasypaní asi v strede lavínišťa o šírke cca 60 m, dĺžke 200m a výške čela do 3m. Po svojpomocnom vyslobodení z nánosu batohmi označili miesta svojho zasypania a okamžite podali správu o nehode na operačné stredisko HZS v Hornom Smokovci. Ihneď bol o spoluprácu požiadaný vrtuľník LZZS z Popradu, ktorý počas dvoch letov prepravil 2 lavínových psov a troch záchranárov z Popradského plesa ku chate pri Zelenom plese. Pre zlé letové podmienky nemohol záchranný tím vysadiť priamo na lavíništi. Súčasne sa rozbehla pozemná záchranná akcia, počas ktorej boli ku chate prepravení terénnym vozidlom a snehovým skútrom ďalšie lavínové psy a záchranári.
V čase nehody sa na chate pri Zelenom plese nachádzali dvaja záchranári HZS, ktorí zorganizovali a vystrojili záchrannú skupinu z horolezcov, nachádzajúcich sa na chate. O stúpajúcej tendencii lavínového nebezpečenstva v priebehu dopoludnia svedčí aj skutočnosť, že pri výstupe centrálnym žľabom cez prvý prah menšia prachová lavína úplne zasypala jedného zo záchranárov HZS, vďaka metodicky správnemu postupu v lavínovom teréne ho mohli ihneď jeho kolegovia lokalizovať a okamžite vyhrabať z nánosu snehu bez ujmy na zdraví, vyprostenie trvalo cca 1- 2 min.
Z lavíny vyslobodení horolezci začali s podrobnou prehliadkou lavínišťa, počas ktorej po cca 10 minútach našli podľa volania tretieho zasypaného kamaráta. Tento sa pri páde lavíny nachádzal najbližšie k jej odtrhu a po zastavení lavíny bol najbližšie k čelu lavíny. Mal priaznivú polohu hore hlavou, hĺbka zasypania cca 20 cm, mohol pohybovať rukami, ktorými si vytvoril dýchaciu dutinu s možnosťou volania o pomoc. Všetci traja začali systematicky presondovávať stred lavínišťa lyžiarskymi paličkami a horolezeckými čakanmi smerom k označeným miestam ich zasypania. Po cca 1,30 hod. našli pri sondovaní čakanom v tesnej blízkosti označených miest zasypania svoju kolegyňu, ktorá mala nepriaznivú polohu dole hlavou v hĺbke cca 75 cm. Postihnutí udávali čas zasypania postihnutej približne 30 min., porovnaním časov hlásenia pádu a nálezu postihnutej bol ale tento čas podstatne vyšší. Okolo úst však mala dostatočnú dýchaciu dutinu a bola pri vedomí. Po podaní teplého čaju a zahriatí rúk pod pazuchami kamarátov bola schopná s ich pomocou zostúpiť do prvého prahu, kde v tom čase už doliezala prvá dvojica záchranárov HZS. Následne bol vykonaný cca 100m dlhý spust postihnutej pod prah, odkiaľ bola pomocou snehového skútra transportovaná k privolanej sanitke RLP na Bielej vode. Po pozorovaní a prehliadke v popradskej nemocnici sa mohla vrátiť bez ujmy na zdraví k priateľom na chatu pri Zelenom plese.

Snehový profil pod 1. prahom v Malej Zmrzlej doline, 8.2.2008
Zdroj: Ing. Ján Peťo

Lavínová nehoda v Malej Zmrzlej doline, 7.2.2008

Späť na aktuality