Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Lavínová nehoda pod Kriváňom 2.1.2011, Vysoké Tatry - Aktualizované

04.01.2011
Po výstupe na Kriváň (2494 mnm) vo Vysokých Tatrách 2. januára 2011 začali dvaja skialpinisti z jeho vrcholu zjazd. Ako prvá sa spustila skialpinistka. Na zjazd si vybrala ľavú časť Centrálneho žľabu (z pohľadu dolu lyžujúceho lyžiara). Po niekoľkých oblúkoch sa jej pod lyžami uvoľnila dosková lavína, ktorá ju strhla dolu Centrálnym žľabom.

Pád lavíny ohlásili VZZS náhodní svedkovia (14.30 hod.). Vzhľadom na to, že nevideli skialpinistku na povrchu lavíny, požiadala VZZS o súčinnosť HZS. Záchranár so psom bol vrtuľníkom transportovaný do blízkosti miesta nehody. Zatiaľ na nános lavíny zostúpil druhý skialpinista, ktorý podľa trčiacej nohy našiel zasypanú skialpinistku a vyhrabal ju z nánosu lavíny. Lekár VZZS bol na mieste nehody vysadený o 15. hod. Ošetril už vykopanú skialpinistku, ktorá mala tržnú ranu v lícnej časti tváre, odreniny a pohmoždeniny. Tiež bola krátko v bezvedomí. Ďalej ju zateplil, lebo jej organizmus strácal po vykopaní veľmi rýchlo teplo (v nemocnici bol u nej diagnostikovaný II. stupeň hypotermie a nameraná telesná teplota 32,50 C). Následne bola skialpinistka transportovaná do popradskej nemocnice na ďalšie ošetrenie (na palube vrtuľníka bola o 15.15 hod.).

Po odlete vrtuľníka strhla malá dosková lavína aj skialpinistu, ktorý z nánosu traverzoval smerom späť na chodník. Svojpomocne sa z lavíny vyslobodil a následne zostúpil na Tri studničky, kde mali skialpinisti auto. Pri zasypaní utrpel ľahké zranenia - odreniny a pohmoždeniny a natiahol si kolenné šlachy.

Popis lavíny:
dĺžka lavíny 735 m
hrúbka odtrhu 10-50 cm
dĺžka odtrhu 170 m
sklon odtrhu 40- 45°
nadmorská výška odtrhu 2400-2460 m n.m.
nadm. výška čela nánosu 2050 m n.m.
dĺžka nánosu 450 m
šírka nánosu 6-12 m
hrúbka nánosu 0,4-1,0 m Podľa medzinárodnej klasifikácie veľkosti lavín to bola stredná lavína.

2. Januára 2011 Stredisko lavínovej prevencie vyhlásilo pre Vysoké Tatry mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. Stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. V Informácii o lavínovej situácii upozornilo na možnosť vzniku lavín pri veľkom dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky hlavne na svahoch strmších ako 40°. Veľké dodatočné zaťaženie predstavuje napr. aj lyžiar, ktorý jazdí skákanými oblúkmi. V predchádzajúcich 3 dňoch fúkal v tejto oblasti Vysokých Tatier severný alebo severozápadný, ktorý previeval vietor do južných a juhozápadných svahov, kde sa vytvárali mäkké snehové dosky. Takáto nebezpečná doska bola aj v Centrálnom žľabe Kriváňa a jej zaťaženie lyžiarom spôsobilo uvoľnenie lavíny. Skialpinisti si počas svojej túry neurobili žiadny test stability snehovej pokrývky, aby si overili lokálne podmienky.
Zdroj: Milan Lizuch, Filip Kyzek, Marek Biskupič

Lavínová nehoda pod Kriváňom 2.1.2011, Vysoké Tatry

Späť na aktuality