+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Inštruktáž o lavínach pre verejnosť 2013

09.03.2013

Horská záchranná služba od roku 2005 raz v priebehu zimnej sezóny organizuje Inštruktáž o lavínach pre verejnosť. Cieľom Inštruktáže je oboznámiť horolezcov a skialpinistov so základmi lavínovej problematiky a bezpečného pohybu v zimnom vysokohorskom prostredí.

Aj v tejto sezóne pracovníci Strediska lavínovej prevencie tradíciu neporušia a vo štvrtok 28. marca 2013 zorganizujú ďalšiu Inštruktáž. Akciu urobíme pre max. 40 účastníkov. 

Inštruktáž sa opäť uskutoční tradične v Derešskom kotli (ak to klimatické podmienky dovolia). Pre jej účastníkov pripravíme 3 pracoviská:

1. pracovisko bude zamerané na kamarátsku pomoc pri lavínovej nehode.

2. pracovisko na testovanie stability snehovej pokrývky a bezpečný pohyb v plánovanej trase lyžiarskej alebo skialpinistickej túry.

3. pracovisko na hľadanie s lavínovými prístrojmi.

Tešíme sa na stretnutie.

 

Organizácia podujatia: Ing. Milan Lizuch, HZS SLP Jasná

Termín Inštruktáže: 28. marca 2013 - stretnutie účastníkov na Lukovej pri vrcholovej stanice 4-sedačky z Otupného o 9.15 hod. Od 9.15 do 9.30 hod. presun na miesto Inštruktáže. Predpokladaná dĺžka akcie – 4 hodiny.

Miesto Inštruktáže: Derešský kotol (podľa aktuálnych klimatických a snehových podmienok). HZS si vyhradzuje právo zmeny miesta, prípadne zrušenia alebo preloženia Inštruktáže.

Vybavenie účastníkov: vlastná kompletná skialpinistická výstroj, lavínová sonda, lavínová lopatka a lavínový vyhľadávací prístroj, oblečenie pre pohyb vo vysokohorskom teréne. Každému odporúčame mať poistenie pre zásah HZS. Horská záchranná služba nezabezpečuje žiadne súčasti tohto vybavenia! Takisto HZS nezabezpečuje poistenie, stravu ani ubytovanie pre účastníkov Inštruktáže.

Cena Inštruktáže: zdarma – každý účastník si hradí dopravu, stravovanie, prípadne ubytovanie z vlastných zdrojov!

Prihlášky: Mailom s názvom "Prihláška na Inštruktáž" na adresu meteo.slp@hzs.sk. V texte uveďte meno, priezvisko, adresu, krajinu, emailovú adresu a nasledujúci text. "Potvrdzujem, že mám kompletnú skialpinistickú výstroj, lavínovú lopatku, lavínovú sondu a lavínový vyhľadávací prístroj.". Prihláška Vám bude potvrdená. Jeden účastník môže prihlásiť maximálne jednu ďalšiu osobu. Po dosiahnutí počtu 40 účastníkov bude prihlasovanie uzatvorené. Zvážte svoju účasť na tejto akcii, aby ste zbytočne nezabrali miesto inému (napr. z dôvodu nekompletnosti výstroje)!

Autor: Milan Lizuch

Späť na aktuality