Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Inštruktáž o lavínach pre verejnosť

12.03.2009
Horská záchranná služba od roku 2005 raz v priebehu zimnej sezóny organizuje Inštruktáž o lavínach pre verejnosť. Cieľom Inštruktáže je oboznámiť horolezcov a skialpinistov so základmi lavínovej problematiky a bezpečného pohybu v zimnom vysokohorskom prostredí.

Aj v tejto sezóne pracovníci Strediska lavínovej prevencie tradíciu neporušia a v piatok 3. apríla 2009 zorganizujú ďalšiu Inštruktáž. Inštruktáže sa môžu zúčastniť aj českí horolezci a skialpinisti. Akciu urobíme pre 40 účastníkov (20 slovenských a 20 českých). Týmto reagujeme na záujem o našu Inštruktáž spoza rieky Moravy.

Inštruktáž sa opäť uskutoční v Derešskom kotli (ak to klimatické podmienky dovolia). Pre jej účastníkov pripravíme 3 pracoviská:
1. pracovisko bude zamerané na kamarátsku pomoc pri lavínovej nehode.
2. pracovisko na testovanie stability snehovej pokrývky a bezpečný pohyb v plánovanej trase lyžiarskej alebo skialpinistickej túry.
3. pracovisko na hľadanie s lavínovými prístrojmi.

Tešíme sa na stretnutie.

Organizácia podujatia: Ing. Milan Lizuch, HZS SLP Jasná

Termín Inštruktáže: 3. apríla 2009, stretnutie účastníkov pri vrcholovej stanice 4-sedačky z Otupného o 9.15 hod. Od 9.15 do 9.30 hod. presun na miesto Inštruktáže. Predpokladaná dĺžka akcie – 4 až 5 hodín.

Miesto Inštruktáže: Derešský kotol (podľa aktuálnych klimatických a snehových podmienok). HZS si vyhradzuje právo zmeny miesta, prípadne zrušenia alebo preloženia Inštruktáže.

Vybavenie účastníkov: vlastná kompletná skialpinistická výstroj, lavínová sonda, lavínová lopatka a lavínový vyhľadávací prístroj, oblečenie pre pohyb vo vysokohorskom teréne. Horská záchranná služba nezabezpečuje žiadne súčasti tohto vybavenia! Takisto HZS nezabezpečuje stravu ani ubytovanie pre účastníkov Inštruktáže.

Cena Inštruktáže: zdarma – každý účastník si hradí dopravu, stravovanie, prípadne ubytovanie z vlastných zdrojov!

Prihlášky: Vyplnený formulár pošlite na adresu meteo.slp@hzs.sk. Prihláška Vám bude potvrdená. Jeden účastník môže prihlásiť maximálne jednu ďalšiu osobu. Po dosiahnutí počtu 40 účastníkov bude prihlasovanie uzatvorené. Zvážte svoju účasť na tejto akcii, aby ste zbytočne nezabrali miesto inému (napr. z dôvodu nekompletnosti výstroje)!

Prihláška na Inštruktáž

Zdroj: Milan Lizuch
Späť na aktuality