+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

4. stretnutie Sudeto-Karpatských lavínových služieb

23.10.2008
Balea Lac – Rumunsko, 15 - 17.10.2008
V dňoch 15 - 17 októbra sa na chate v lokalite Balea Lac konalo v poradí už 4. stretnutie odborníkov z lavínových služieb Sudeto-Karpatskej oblasti. Zúčastnilo sa ho 18 špecialistov z poľského IMGW a GOPRu, rumunského Salvamontu, meteorologického ústavu ANM, špecialistu z Temešvárskej univerzity a slovenskej Horskej záchrannej služby. Zástupcovia z českej HS a poľského TOPRu žiaľ chýbali. Nosnou časťou prvého dňa boli prednášky a prezentácie. Veľká časť bola venovaná rozborom uplynulej zimnej sezóny, čiže jednotlivých meteorologických prvkov v súvislosti s výskytom lavín a lavínových nehôd. Zaujímavosťou bola prezentácia gruzínskej lavínovej služby. Rumunský Salvamont predstavil novinky v oblasti prevencie a edukácie verejnosti – výstražné terénne tabuľe „Stop lavíny“ a postery o aktuálnom lavínovom nebezpečenstve ktoré budú umiestnené na turisticky významných miestach. Zhodnotilo sa používanie grafiky, ikon, piktogramov atď. v lavínových buletinoch, čo sa podstatne zlepšilo najmä v rumunských a slovenských správach.
Nasledujúci deň bol terénny, rumunskí sprievodcovia predstavili lavínové terény na severnej i na južnej strane pohoria Fagaraš, protilavínové zábrany chrániace cestu – galérie, siete, odrazné múry a iné.
Posledný deň účastníci stretnutia opäť navštívili terén, tentoraz v najvyššej časti pohoria Fagaraš, rozobrali sa lavínové nehody na konkrétnych svahoch (pri jednej z nich zahynulo v roku 1977 až 23 ľudí). Poobede sa špecialisti presunuli do mesta Sibiu, kde navštívili regionálne meteorologické pracovisko (zostavujúce lavínový buletin) a centrálu horskej služby Salvamont.
Zúčastnení jednoznačne potvrdili zmysel stretávania sa aj do budúcna. Sudeto-Karpatská oblasť je odlišná od Alpskej, preto rôzne lavínové služby pôsobiace na území Karpát a Sudet musia naďalej spolupracovať, vymienať si poznatky, spoločne postupovať v oblasti metodiky, meraní, štatistiky, preventívnych opatrení a v neposlednom rade určovania lavínového rizika.
5. stretnutie lavínových služieb v roku 2009 bude v Čechách.
Zdroj: filip kyzek

4. stretnutie Sudeto-Karpatských lavínových služieb

Späť na aktuality