Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Výstrahy ku dňu streda, 27.01.2021

Vysoké Tatry
0 0 1 1 0 0 0

Vo Vysokých Tatrách, hlavne v ich východnej časti evidujeme prírastok +30 cm nového prachového snehu. Chodníky sú prekryté zmrznutým snehom. Doporučujeme teplé oblečenie a zimnú výstroj. Po 15:30 sa rýchlo stmieva. Uzavretý je modro značený turistický chodník medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským plesom. Od 1. novembra platí sezónna zimná uzávera turistických chodníkov.

Nízke Tatry
0 0 0 0 0 0 0

Upozornenie: Z dôvodu množstva popadaných stromov sú ťažko priechodné: Žltá trasa Demänová Autocamping ATC smerom do sedla Machnatô, červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín, kde je aktuálne aj zvýšená hladina vody. Zelený TZCH zo Salatína a takmer prvá polovica zostupu je ťažko priechodná (kvôli kosodrevine), v druhej polovici trasy zasahujú do chodníka popadané stromy, ktoré je potrebné na mnohých miestach obchádzať. Uvedený terén je vzhľadom na blato, sneh, obchádzanie, preliezanie a tiež slabé turistické značenie ťažko priechodný a náročný aj na orientáciu. Ďalej upozorňujeme turistov, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi. Zelený TZCH, vedúci od jaskyne Slobody do Iľanovského sedla, je v dolnom úseku ťažšie priechodný z dôvodu strhnutého mostíka. Žltý turistický chodník od Králičky do Bocianskeho sedla je v strmom úseku na cca troch metroch ťažko priechodný z dôvodu zosuvu pôdy, zvýšte preto opatrnosť, prípadne sa úseku vyhnite. Chceme požiadať turistov, ak majú informácie o neschodnosti ďalších TZCH, aby ich poskytli HZS. Pomôžete ostatným turistom, ďakujeme.

Západné Tatry
0 0 0 0 0 0 0

Zelený TZCH Svorad - Špania - Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné - Dol. Borovianky je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou (množstvo popadaných stromov). Do cca 1000 m n. m. je nový sneh na ľadovom podklade, môže sa šmýkať !!

Malá Fatra
0 0 0 0 0 0 0

Nad pásmom lesa odporúčame pohyb len po zimnom tyčovom značení. Vplyvom oteplenia sneh postupne sadá, v horstve je mierne lavínové nebezpečenstvo. TZCH Chrbát Stohu - Medziholie (žltý chodník) tzv. Stohová skratka je z dôvodu bezpečnosti uzatvorený. Na TZCH Chata Vrátna - Chata na Grúni (žltý chodník ) prebieha ťažba dreva! V mieste ťažby pri prechádzaní zvýšte pozornosť! Ťažko prechodný je TZCH z Brestova na Javorinku z dôvodu popadaných stromov.

Veľká Fatra
0 0 0 0 0 0 0

Po silnom severnom vetre v predchádzajúcom období sa na mnohých miestach vytvorili veľké záveje a preveje s presúvaním a usadaním snehu v južných žľaboch. Zvýšte opatrnosť a dodržujte výstražné lavínové tabule. Neodporúčame pohyb v južných exponovaných svahoch a žľaboch. V polohách nad 1100 m n. m. odporúčame snežnice s paličkami, alebo skialpovú výstroj. Pribaľte si teplé oblečenie, turistické osvetlenie a turistickú navigáciu. Na niektorých trasách je možný výskyt popadaných stromov. Turistické chodníky sú na niektorých miestach šmykľavé. Taktiež nad 900 m n. m. v pásme lesa ja napadnutý čerstvý sneh, ktorý spôsobil napruženie konárov na stromoch. Hrozí nebezpečenstvo padania konárov.

Lučanská Malá Fatra
0 0 0 0 0 0 0

Ferrata na Martinské hole je miestami zaľadnená, na umelých istiacich pomôckach sa môže nachádzať ľad ako aj vrstva snehu. Prechod bez zimnej horolezeckej výzbroje nie je možný. Takisto používajte ferratové istenie a prilbu. Upozorňujeme tiež na trasu z Vrícka na Kľak (zelená značka), kde je nad Kľackým vodopádom ťažko priechodný TZCH kvôli popadaným stromom.

Slovenský raj
0 0 0 0 0 0 0

Upozorňujeme turistov, že v roklinách a tiesňavách môžu byť technické zariadenia omrznuté ľadom a šmykľavé. Ferrata Kyseľ ja sezónne zatvorená. Vo vyššie položených častiach turistických chodníkov Slovenského raja je od 5 do 20 cm snehu. Vplyvom oteplenia sú chodníky šmykľavé a zľadovatené, doporučujeme turistické mačky a paličky.

Stredné Beskydy
0 0 0 0 0 0 0

Pozor, stmieva sa už okolo 16:00 hod.

Kysuce - Oščadnica
0 0 0 0 0 0 0

Turistické značkované chodníky na Kysuciach sú priechodné. V pohorí sa nachádza súvislá snehová pokrývka od 30 do 50cm. Na niektorých miestach je možný výskyt popadaných stromov.

Kremnica - Skalka
0 0 0 0 0 0 0

Od 1.12.2020 do 31.5.2021 platí sezónna uzávera ferrát na Skalke, prosíme návštevníkov Kremnických vrchov o jej rešpektovanie a dodržiavanie. Po silnom vetre a zrážkach je zvýšený počet popadaných stromov. Na chodníkoch hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia a pádu.

Poloniny
0 0 0 0 0 0 0

Na žltom TZCH v úseku Medová baba - Riaba skala sú popadané stromy a úsek je prechodný s obmedzením. V pohorí sa nachádza súvislá snehová pokrývka od 50 do 80cm Po 16:00 sa začína stmievať.