Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Výstrahy ku dňu štvrtok, 09.04.2020

Vysoké Tatry
0 0 0 1 0 0 0

Upozorňujeme, že na mnohých miestach, hlavne na hrebeňoch a zatienených svahoch je povrch snehu veľmi tvrdý až ľadový - hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia. Odporúčame nosiť so sebou stúpacie železá a paličky, prípadne čakan, lyžiarske palice. V priebehu dňa sneh čiastočne mäkne, hlavne na slnečných svahoch, okolo poludnia môže byť premočený, mäkký a brodivý. Tatranská magistrála je v úseku Hrebienok - Sliezsky dom pre popadané stromy nepriechodná. Úsek Popradské pleso - Sliezsky dom / magistrála / nemá zimné značenie a je tu veľká pravdepodobnosť zablúdenia. Platí sezónna uzávera cez vysokohorské sedlá. Po 19:00 sa začína stmievať !!! Vzhľadom na karanténne opatrenia prosíme návštevníkov Tatier aby volili ľahšie varianty túr a znižovali tak riziko úrazu.

Nízke Tatry
0 0 0 1 0 0 0

Upozorňujeme, že na mnohých miestach, hlavne na hrebeňoch a zatienených svahoch je povrch snehu veľmi tvrdý až ľadový - hrozí na nebezpečenstvo pošmyknutia. Odporúčame použiť stúpacie železá a paličky, prípadne čakan. V priebehu dňa sneh čiastočne mäkne, hlavne na slnečných svahoch, okolo poludnia môže byť premočený, mäkký a brodivý. Upozornenie: Z dôvodu množstva popadaných stromov sú ťažko priechodné: Žltý TZCH Demänovská jaskyňa slobody - Siná, žltá trasa Demänová Autocamping ATC smerom do sedla Machnatô, modrý TZCH cez Krakovu hoľu smerom do sedla Javorie, a smerom do sedla Kúpeľ, zelený TZCH zo Svidovského sedla smerom na Slemä a Ohnište, aj červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku. Ďalej upozorňujeme turistov, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi. Upozorňujeme lyžiarov, že pre polom je nepriechodná trasa z Lukového kotla (v pásme lesa) smerom na Vyhliadku.

Západné Tatry
0 0 0 1 0 0 0

Upozorňujeme, že na mnohých miestach, hlavne na hrebeňoch a zatienených svahoch je povrch snehu veľmi tvrdý až ľadový - hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia. Odporúčame použiť stúpacie železá a paličky, prípadne čakan. V priebehu dňa sneh čiastočne mäkne, hlavne na slnečných svahoch, okolo poludnia môže byť premočený, mäkký a brodivý. Turistický chodník - zelená značka na Lomnô a Prosečné je zle značený !

Malá Fatra
0 0 0 1 0 0 0

Upozorňujeme, že na mnohých miestach, hlavne na hrebeňoch a zatienených svahoch je povrch snehu veľmi tvrdý až ľadový - hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia. Odporúčame použiť stúpacie železá a paličky, prípadne čakan. V priebehu dňa sneh čiastočne mäkne, hlavne na slnečných svahoch, okolo poludnia môže byť premočený, mäkký a brodivý. Po hrebeni odporúčame pohyb po zimnom tyčovom značení.!!! Zelený TZCH Javorina - sedlo Brestov je ťažko prechodný z dôvodu popadaných stromov. Modrý TZCH Starý dvor (Paseky) - Chata na Grúni je zatvorený pre ťažbu dreva!!! Z dôvodu bezpečnosti je uzatvorený žltý chodník z Medziholia na Chrbát Stohu - tzv. Stohová skratka. Dovoľujeme si upozorniť návštevníkov Malej Fatry na každoročnú sezónnu uzáveru troch turistických chodníkov a to v období od 1.marca do 15. júna. Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce (červená turistická značka) Obšívanka – Malé nocľahy (modrá turistická značka) Vendovka – Malý Kriváň (modrá turistická značka)

Veľká Fatra
0 0 0 1 0 0 0

Upozorňujeme, že na miestach kde sa ešte nachádza snehová pokrývka, hlavne na hrebeňoch a zatienených svahoch je povrch snehu veľmi tvrdý až ľadový - hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia. Odporúčame použiť stúpacie železá a paličky, prípadne čakan. V priebehu dňa sneh čiastočne mäkne, hlavne na slnečných svahoch, okolo poludnia môže byť premočený, mäkký a brodivý. Turistické chodníky sú schodné. treba rátať s nesúvislou snehovou pokrývkou. Zvýšte opatrnosť. Odporúčame používať paličky, snežnice, lyže a na zľadovatených miestach minimálne navliekacie gumené mačky s hrotmi. Na túru sa treba dobre obliecť a počítať s tým, že po 18:00 hod. sa začína stmievať V prípade, že sa rozhodnete ísť na pešo, prosíme Vás, neničte lyžiarsku stopu!!! Ďakujeme. Feratta HZS Martinské Hole, feratta Dve Veže v Liptovských Revúcach a feratta Skalka v Kremnických vrchoch sú z dôvodu koronavírusu uzavreté až do odvolania !!!!

Lučanská Malá Fatra
0 0 0 0 0 0 0

V pohorí je 30 - 50 cm snehu. V teréne sa strieda mokrý sneh so starším firnovým, ktorý je veľmi tvrdý až ľadový - hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia. Odporúčame používať paličky a turistické mačky. Na túru sa treba dobre obliecť a počítať s tým, že po 17:00 sa začína stmievať. Feratta HZS Martinské Hole je z dôvodu koronavírusu uzavretá až do odvolania !!!!

Slovenský raj
0 0 0 0 0 0 0

Dolina Bieleho potoka je uzavretá (poškodené technické zariadenia). Ferrata HZS v rokline Kyseľ je sezónne uzavretá. Roklina Veľký Sokol je v zlom technickom stave. Turistická trasa Bikšova lúka - Lesnica ústie (zelená značka) bude v pracovných dňoch od 23. marca do 10. apríla v čase od 6:00 do 10:00 uzatvorená z dôvodu ťažby dreva. Ostatné turistické chodníky sú otvorené a schodné.

Stredné Beskydy
0 0 0 0 0 0 0

V pohorí sa nachádza od 10 do 100 cm snehu. Vo vrcholných častiach Babej Hory a Pilska je sneh zľadovatený vplyvom vetra. Pri pohybe v horách dbajte na opatrnosť.

Kysuce - Oščadnica
0 0 0 0 0 0 0

Turistické chodníky sú miestami zľadovatené, v nadmorskej výške nad 1000 m. n. m. odporúčame používať paličky a turistické mačky.

Kremnica - Skalka
0 0 0 0 0 0 0

V Kremnických vrchoch sa nachádza nesúvislá snehová pokrývka do 30 cm. Od 1.1. do 30.4. sú všetky ferratové cesty, vrátane visutého mosta, uzavreté z dôvodu ochrany prírody a krajiny. Feratta Skalka na Kremnických vrchoch je z dôvodu koronavírusu uzavretá až do odvolania !!!!